Ammattikorkeakoulujen yhteisen verkko-opintotarjonnan tavoitteet

Ammattikorkeakoulut tuottavat laadukasta ympärivuotista, digitaalista opintotarjontaa. Yhteinen ympärivuotinen opintotarjonta on CampusOnline.fi portaalissa avointa ja maksutonta kaikille ammattikorkeakoulujen tutkinto- ja polkuopiskelijoille. Avoimen ammattikorkeakoulun kautta tarjontaa avataan myös työelämälle.

Lisäksi teemassa toimii eOpintopalvelut, joka kehittää yhteisiä ohjeita ja opintohallinnon prosesseja ristiinopiskeluun sekä varmistaa, että meneillään olevien järjestelmähankkeiden yhteisiä toimintoja tukevien sisällöt ja ratkaisut takaavat järjestelmäriippumattoman ristiinopiskelun mahdollisuudet. 

Yhteisen digitaalisen opintotarjonnan teeman esittely

Voit katsoa videon myös täältä »

Työryhmien vastuuhenkilöt

Kartoitetaan ja arvioidaan jo olemassa oleva kansallinen yhteinen verkko-opintotarjonta. Pohjana käytetään vuosien 2016-2017 kesäportaalin puitteissa syntynyttä tietoa. 

  1. Kartoitus ja palaute: Sanna Simola, sanna.simola (at) turkuamk.fi, +358 40 355 0377 ja Tanja Piironen, tanja.piironen (at) diak.fi, +358 40 509 0355
  2. YAMK: Mirva Pilli-Sihvola, mirva.pilli-sihvola (at) xamk.fi, +358 44 702 8490
  3. Kriteerit ja laatu: Mari Varonen, mari.varonen (at) jamk.fi, +358 40 773 5285

Suunnitellaan ympärivuotinen tarjonta, joka perustuu korkeakoulujen koulutusvastuisiin ja painoaloihin.

  1. Profiilit, Ritva Kosonen, ritva.kosonen (at) saimia.fi, +358 400 376 364
  2. Opettajien työnkuva, Anu Pruikkonen, anu.pruikkonen (at) lapinamk.fi, +358 40 556 4632 ja Minna Scheinin, minna.scheinin (at) turkuamk.fi, +358 50 598 5375

Toteutetaan ympärivuotinen tarjonta.

  1. Pilotit & jatkumo (tarjonnan kehittäminen): Minna Scheinin, minna.scheinin (at) turkuamk.fi, ++358 50 598 5375
  2. Julkaisut: Maria Forss, mia.forss (at) arcada.fi, +358 207 699 471
  3. eOpintopalvelut: Anne Luukkonen, anne.luukkonen (at) jamk.fi, +358 50 567 6068

Toteuttajat

  • Ammattikorkeakoulu Arcada
  • Centria-ammattikorkeakoulu
  • Diakonia-ammattikorkeakoulu
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Lahden ammattikorkeakoulu
  • Lapin ammattikorkeakoulu
  • Novia-ammattikorkeakoulu
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulu - XAMK
  • Saimaan ammattikorkeakoulu
  • Turun ammattikorkeakoulu
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Seinäjoen ammattikorkeakoulu