Yhteisen digitaalisen opintotarjonnan teeman esittely

Voit katsoa videon myös täältä »

Profiloidaan ammattikorkeakoulut tuottamaan laadukasta ympärivuotisesta, digitaalista opintotarjontaa, ja luodaan yhteinen ympärivuotinen opintotarjonta kaikille amk-opiskelijoille, joka toimii järjestelmäriippumattomasti.

Luodaan yhteinen e-opintopalvelumalli. Varmistetaan, että meneillään olevien järjestelmähankkeiden yhteisiä toimintoja tukevien sisällöt ja ratkaisut takaavat riippumattoman ristiinopiskelun mahdollisuudet.

Työryhmien vastuuhenkilöt

Kartoitetaan ja arvioidaan jo olemassa oleva kansallinen yhteinen verkko-opintotarjonta. Pohjana käytetään vuosien 2016-2017 kesäportaalin puitteissa syntynyttä tietoa. 

  1. Kartoitus ja palaute: Sanna Simola, sanna.simola (at) turkuamk.fi, +358 40 355 0377 ja Tanja Piironen, tanja.piironen (at) diak.fi, +358 40 509 0355
  2. YAMK: Mirva Pilli-Sihvola, mirva.pilli-sihvola (at) xamk.fi, +358 44 702 8490
  3. Kriteerit ja laatu: Mari Varonen, mari.varonen (at) jamk.fi, +358 40 773 5285

Suunnitellaan ympärivuotinen tarjonta, joka perustuu korkeakoulujen koulutusvastuisiin ja painoaloihin.

  1. Profiilit Ritva Kosonen, ritva.kosonen (at) saimia.fi, +358 400 376 364
  2. Opettajien työnkuva, Anu Pruikkonen, anu.pruikkonen (at) lapinamk.fi, +358 40 556 4632 ja Minna Scheinin, minna.scheinin (at) turkuamk.fi, +358 50 598 5375

Toteutetaan ympärivuotinen tarjonta.

  1. Pilotit & jatkumo (tarjonnan kehittäminen): Kati Mäenpää, kati.maenpaa (at) oamk.fi, +358 50 336 4971
  2. Julkaisut: Maria Forss, mia.forss (at) arcada.fi, +358 207 699 471
  3. eOpintopalvelut: Anne Luukkonen, anne.luukkonen (at) jamk.fi, 

Toteuttajat

  • Ammattikorkeakoulu Arcada
  • Centria-ammattikorkeakoulu
  • Diakonia-ammattikorkeakoulu
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Lahden ammattikorkeakoulu
  • Lapin ammattikorkeakoulu
  • Novia-ammattikorkeakoulu
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulu - XAMK
  • Saimaan ammattikorkeakoulu
  • Turun ammattikorkeakoulu
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Seinäjoen ammattikorkeakoulu